Šašek a král

10. dubna 2008 v 14:17 | Marky4 |  Hádanky
V jednom království žijí král a jeho dvorní šašek. Šašek nenávidí krále, král nenávidí šaška. Dohodnou se, že se jednoho dne otráví.
V celém království existuje jen dvanáct flakónků jedů a tyto jsou zamčeny v komnatě v zámku.
Jedy jsou očíslovány čísly od 1 do 12, se vzrůstajícím číslem roste i síla jedu. Funkce na lidský organismus je prostá - vypiješ jed, umřeš. Každý silnější jed neutralizuje všechny slabší, což znamená že jed číslo dvanáct neutralizuje všechny jedy, jedenáctka všechny kromě dvanáctky atd. (Pokud vypiješ jedenáctku a potom dvanáctku, nic se ti nestane. Pokud vypiješ dvanáctku a potom jedenáctku, umřeš.)
Král jde do komnaty s jedy jako první a vybere si všechny sudé jedy (2,4,6,8,10,12). Pak jde do komnaty šašek a vezme si, co zbylo. Sejdou se v trůnním sále, každý z nich naplní jeden pohár a podá jej tomu druhému, který jej okamžitě vypije. Následně si každý z nich ještě jednou naplní pohár, tentokrát už pro sebe, a vypije ho (v naději, že se tím zachrání).
Jak to šašek udělal, že se druhého dne probudil, ale král zemřel?
Předpoklady: Každý (šašek i král) chce PŘEDNOSTNĚ přežít. Pokud přežije, pak chce co možná nejjistěji otrávit toho druhého. Každého jedu je jen jedna dávka - nelze ji dělit. Jedy jsou kapaliny bez barvy a zápachu a mají stejnou hustotu jako voda.Odpověď:
Král si nechá jed číslo 12, aby s ním neutralizoval jakýkoliv jed, který mu šašek podá. Šaškovi tedy nalije do poháru jed číslo deset. Šašek toto předpokládá, a tak si musí nechat jedenáctku, aby jed číslo deset nutralizoval. V tom případě přežije. Dále ví, že po vypití jeho poháru vypije jed číslo dvanáct. Proto dá králi do poháru obyčejnou vodu - král vypije vodu a vzápětí se sám otráví jedem číslo dvanáct.

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Anketa

Uhodl(a) jsi?

Ano
Ne

Komentáře

1 BonEemínKa BonEemínKa | Web | 29. srpna 2008 v 21:51 | Reagovat

WOw..na to bych nikdy nepřišla..xD

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.